Szermierka

I tak trzy razy w tygodniu + oczywiście Aikido.
Co z tego mam? Poza generalnie „zdrowiem i kondycją” ogromną satysfakcję i dużo zabawy.

4 myśli na temat “Szermierka

 1. —–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
  Hash: SHA512

  Ah 🙂

  Zawsze mnie to kusiło, ale nie miałem czasu, jak Ci się podoba to?

  —–BEGIN PGP SIGNATURE—–
  Version: GnuPG v1.4.9 (GNU/Linux)
  Comment: Use GnuPG with Firefox : http://getfiregpg.org (Version: 0.7.8)

  iEYEAREKAAYFAkqizAUACgkQEn/HVkVUjET7fQCgj9cxQbH0GMACfZoPmNk1nEaH
  r2cAoNVKM89c3oBDbBafsVFHldFtJ1Rr
  =gcSY
  —–END PGP SIGNATURE—–

 2. Oj bardzo. To co jest na filmiku to podstawowe formy (kata), które można opanować w jakieś 10-15 lat przy założeniu, że ćwiczę tyle ile ćwiczę. Poza tym wyrabia kondycję, koordynację i cierpliwość.

 3. Kiedyś mnie Kendo strasznie kręciło i miałem dużą ochotę zacząć to ćwiczyć, ale cały zapał spłynął ze mnie w mgnieniu mniej więcej wtedy, gdy zaczęliśmy trenować ze znajomymi średniowieczną szermierkę europejską.
  Problemem był brak zorganizowanych treningów pod okiem trenera w okolicy, byliśmy ograniczeni do własnego zapału oraz materiałów z internetu (idzie odnaleźć przetłumaczone traktaty niemieckich mistrzów fechtunku); trenowaliśmy całkiem regularnie kiedy jeszcze mieliśmy zapał. 😉
  Europejska walka mieczem jednoręcznym oraz długim skutecznie pozbawiła mnie sentymentu do wschodniej szermierki. Wydaje mi się bardziej.. hm. Bardziej prawdziwa, mniej sztuczna czy teatralna.

  (Ale, dla odmiany, taekwondo (mimo mego noobizmu) lubię i mam zamiar jeszcze przez chwilkę trenować – to tak, żebym nie wyszedł na jakiegoś antypatę wschodu :))

 4. @Kos, to zależy. Jak zawsze. Wiele elementów różni szermierkę europejską i japońską. Z drugiej strony wiele elementów jest wspólnych. Dobrze, że wspomniałeś o podręcznikach szermierki wydawanych w europie. W nich też opisane są podstawowe formy i układy. Prawidłowy trening to nie tylko wykonanie tych form jak najszybciej, ale też z odpowiednią „motywacją” w ruchach. Tradycyjna szermierka japońska wydaje się być bardzo teatralna, ponieważ trening nie jest dynamiczny. Na filmie widać to doskonale w pierwszych pięciu układach. Maja one za zadanie wyrobić odpowiedni odruch i pamięć mięśniową tak by przy kolejnych, bardziej skomplikowanych ćwiczeniach nie trzeba było się skupiać na szczegółach. Z drugiej strony obejrzyj filmy Kurosawy. Pojedynki czy też walka w bitwie jest bardzo dynamiczna.
  W szermierce europejskiej jest też podobny element. Ćwicząc szablą zaczynasz naukę od „kroczków”, czyli pracy nóg. Dopiero po opanowaniu tego elementu można przejść do koordynacji z rękoma. Same kroczki uczone są jak taniec w bardzo wolnym tempie. Noga za nogą i dopiero potem przyspieszamy by osiągnąć normalne tempo. Jeżeli będzie się kombinować inaczej to wyrobisz sobie złe nawyki i odruchy, a te będzie bardzo ciężko wykorzenić.
  Na koniec jeszcze jedna rzecz. Iaido, czyli technika jednego cięcia jest świetnym przykładem na to jak skuteczny może być trening „teatralny”. Powolne ruchy w czasie treningu pozwalają na studiowanie formy. „W praktyce” iaido, jeżeli masz do czynienia z dobrym studentem, nie daje przeciwnikowi szans. Wyjęcie miecza, cięcie i schowanie go nie zajmuje dłużej niż 2-3 sekundy. Nie masz szans na reakcję.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax