Czym się różni dziennikarz od eksperta?

Czyta sobie na gazeta.pl ten oto tekst. Gdy go skończy zada pytanie „no i co z tego?”. Kto? Zwykły Kowalski. Dla niego jest to tekst pozbawiony jakiejkolwiek wartości informacyjnej. Co więcej pozbawiony jest też sensu. Dla fizyka i owszem wiadomość istotna (o ile fizyk siedział ostatnie kilka tygodni w lochu i chce nadrobić zaległości), ale trochę nieświeża, bo z przed kilku dni. Generalnie fizyk załapie o co chodzi. Nie fizyk nie załapie, bo nie zna nawet kontekstu. Kontekst próbuje przybliżyć nam autor tekstu, ale i tak pomija meritum. Otóż zgodnie z informacją na stronie NRAOW zważona gwiazda jest jak do tej pory najcięższym obiektem tego typu, który był poddany pomiarom.

Cóż… tekst utwierdza mnie w przekonaniu, że o ile ekspert to człowiek, który przez lata bada coraz mniejszy wycinek wiedzy i w końcu wie wszytko, ale o niczym to dziennikarz (szczególnie młody-gniewny, bo idę o zakład, że redagował to studenciak) jest człowiekiem poznającym życie i różne jego aspekty pobieżnie, ale tak by o wszystkim wiedzieć nic.

Jedna myśl na temat “Czym się różni dziennikarz od eksperta?

  1. Wiesz, ja z kolei, poruszając się ostatnimi czasy po polskich drogach, drogach dla rowerów i chodnikach, które jak sama nazwa wskazuje, służą samo-chodom, utwierdzam się w przekonaniu, że słusznym jest powiedzenie, że projektant drogowo-budowlany to coś pośredniego między urzędnikiem a drukarką…

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax