Kolumbowie języka polskiego 1

ten mini-cykl poświęcam wszystkim tym, którzy po ukończeniu Dziwkarstwa i Nieustawicznego Pijaństwia piszą do gazet.

Bohater dnia redaktor met i tajemniczy…:

Bardzo nietęgą minę musiał mieć 32-latek, jak zajrzał do siatki, którą wcześniej wyrwał przechodniowi. Żeby było łatwiej porwać łup, dał mu jeszcze w zęby. Za rozbój grozi mu 12 lat. W siatce była… margaryna i chleb.

Dochodziła 11 wieczorem, gdy 48-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej wracał ulicą Tomaszowską do domu. Niósł siatkę z zakupami. W pewnym momencie dostał cios w twarz i ktoś wyrwał mu zakupy. Mężczyzna zaalarmował policję.

Zanim policjanci dotarli na miejsce napadnięty odzyskał swoje zakupy. Przyniósł mu je mężczyzna, który zobaczył porzuconą torbę. Nic dziwnego, że napastnik ją porzucił, bo nie było ani piwka, ani wódeczki. Był tylko chleb i margaryna. Wartość – cztery złote, siedemdziesiąt groszy.

Napadnięty razem z policjantami szybko odnalazł rozbojarza. Nie odszedł daleko. Trafił za kratki. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

32-letni napastnik może posiedzieć w więzieniu nawet 12 lat. Bo uderzył 48-latka. I to był rozbój. Gdyby tylko go okradł, mogłoby się skończyć na mandacie.

Źródełko

…rozbojarz. Proszę mi wytłumaczyć co to jest „rozbojarz”. Nie ma takiego słowa w słowniku PWN. Wujek Google co prawda zwraca około 9tys. wyników, ale to nie za dużo. Moim skromnym zdaniem redaktor met ma swoją ksywkę od metanol, którego nadużywa co widać, bo nie dostrzega on tego typu baboli językowych. Cóż płaca mu może od słowa…

ps. jeżeli już to bardziej pasującym słowem jest „rozbójnik” względnie „rzezimieszek”, choć to ostatnie bardziej pasuje do kieszonkowca.

3 myśli na temat “Kolumbowie języka polskiego 1

  1. Zaraz zaraz, czy to nie Ty na prezentacji dałeś tytuł slajdu „tworzymy kalendaż”? 😛
    A innym błędziki lubi się wytykać [nonono]

  2. @Wojtek, tylko, że ja mam przynajmniej podkładkę w postaci niezbyt wysokiej oceny z matury z języka ojczystego. Do tego nie param się zawodowo pisaniem.

    @Tom, pomimo to dziennikarz powinien uważać co pisze i przestrzegać np. ustawy o ochronie języka. Skoro można uniknąć w tekstach „cwela” i w zamian używać „więzień wykorzystywany seksualnie” to chyba rozbojnika da się tez uniknąć.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax