Stacja imienia makaronu

Nasi kochani radni z komisji nazewnictwa postanowili uszczęśliwić kombatantów i przymierzają się do zmiany nazw stacji metra „Świętokrzyska” na „Świętokrzyska Pasta”. Pomijając idiotyzm jakim jest sama procedura zmiany nazwy (tabliczki, rozkłady, materiały reklamowe metra jak i różnych innych firm, mapy i plany itd.) to przyczepię się do dwóch rzeczy.

Po pierwsze budynek PASTWy mało kto kojarzy ze Świętokrzyską. Mamy tu do czynienia z sytuacja podobną do tej na Placu Bankowym gdzie Ratusz nijak się ma do Arsenału (przemilczmy fakt, że lokalizacja stacji jest bezsensowna i nie można nadać jej rozsądnej nazwy). Gdzie PASTa, a gdzie Świętokrzyska? Niby blisko, a jednak daleko (pamiętajmy o zaburzonym postrzeganiu odległości w mieście).

Po drugie sama nazwa i jej pisownia to majstersztyk głupoty i ignorancji. Raz, że „Pasta” wielu będzie jednoznacznie kojarzyć się z pastą do zębów względnie do butów. Dwa „Pasta” to umiędzynarodowiona nazwa makaronu innego niż spaghetti. Trzy ta nazwa nic nie znaczy. Równie dobrze można używać starej nazwy, która po otwarciu kolejnych stacji wzdłuż ul. Świętokrzyskiej też będzie mało znacząca. Jak już lepszą nazwą jest „Świętokrzyska PAST” albo jak już lubimy makaron to „Świętokrzyska PASTA”. Dlaczego? Ponieważ na mapach i planach używamy skrótu nazwy, co jest wystarczającym powodem by odpowiednio to podkreślić.

Mam jednak nadzieję, ze projekt przepadnie, bo sukces może spowodować przywołanie demona „im. Polskiego Państwa Podziemnego”.

4 myśli na temat “Stacja imienia makaronu

  1. Nie bój nic. Jak wybudują już kiedyś tę brakującą stację przy pl. Konstytucji, to okaże się, że trzeba zmienić na Świętokrzyska – PASTa (Duża)… Bo mała PASTa była przy Pięknej, wówczas Piusa XI, tuż obok obecnego pl. Konstytucji…

  2. No to będzie stacja pw. pl. Piusa XI i wszyscy będą zadowoleni. Swoją droga wraca bumerang w postaci „Dywersji Niemieckich Okrętów Podwodnych”.

    I trochę z innej beczki, czyli przedwyborczy trolling Związku Obrońców Monte Cassino > http://pokazywarka.pl/zkckug/ Należy się medal za patriotyczną postawę.

  3. Oj tam, oj tam… Masz przecież dwa perony zgodnie z nową modą budowania stacji. Jeden będzie Piusa, drugi Szenwalda, a stacja im. PPP.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax