Panie Majster…. teraz bangla!
W sobotę była sobie czwarta już Warsjawa. Druga obok Confitury/Javarsowii konferencja javowa organizowana przez warszawskiego JUGa. Konferencja o tyle ciekawa, że nastawiona na praktyczne zastosowanie posiadanej wiedzy i generalnie silnie „uwarsztatowiona”.
W tym roku były cztery ścieżki:
- Warsztaty „Google Web Toolkit krok po kroku”, prowadzący Paweł Cesar Sanjuan Szklarz.
- Warsztaty „Meet my Android”, prowadzący Mateusz Grzechociński
- Warsztaty z projektem Domain Driven Design i Command-query Responsibility Segregation Leaven, prowadzący Sławek Sobótka i Rafał Jamróz
- Ścieżka prezentacyjna w składzie:
- Warsztaty „Obiektowa gimnastyka”, prowadzący Krzysztof Jelski i Paweł Lipiński
- „WebSphere Application Server v8.0 + OSGi” Grzegorz Abramczyk, prezentacja
- Do czego jeszcze biblioteki testowe” Bartek Kuczyński, prezentacja z kodowaniem na żywo
- „Java EE 6 Web Profile z Apache TomEE” Jacek Laskowski, prezentacja
Ze względów organizacyjnych wybrałem ścieżkę numer cztery (jakoś głupio wyjść w środku warsztatów i z bananem na mordzie stwierdzić „wszystko OK, ale mam swoją prezentację, na która zapraszam”). Na tej ścieżce się zatem skupię.
Warsztaty „Obiektowa gimnastyka”
Krzysztof Jelski i Paweł Lipiński zaprezentowali najciekawszą część w całej ścieżce. Przedstawili nam proste zadanie – napisać obsługę konta w banku. Żeby jednak nie było za prosto dostaliśmy też dziewięć zasad tworzenia kodu, których należało przestrzegać:
- Tylko jeden poziom zagłębienia na metodę
- Nie używaj słowa kluczowego else
- Opakowuj wszystkie prymitywy i Stringi (w klasy o specyficznej dla zastosowania nazwie)
- Używaj tylko jednej kropki na linię
- Nie skracaj nazw
- Pilnuj wszystkie encje by były małe
- Nie używaj klas o więcej niż dwóch polach
- Klasa której polem jest kolekcja nie powinna mieć żadnych innych pól (opakowywanie kolekcji w klasy specyficzne dla kontekstu wykorzystania)
- Nie używaj getterów/setterów/własności
Niby proste… ale są haczyki i haki. Zadania było realizowane w parach (co mi się podoba) i dzięki temu było łatwiej. Na przykład dowiedzieć się można, że odejmowanie liczby ujemnej to to samo co dodawanie. Niestety forma warsztatowa wymaga czasu, a tu nam go trochę zabrakło.
Z tych zajęć wyniosłem jednak kilka pomysłów, przemyśleń i naprawdę ogromną ilość wiedzy. Chłopaki spisali się na medal.
„WebSphere Application Server v8.0 + OSGi”
Grzegorz Abramczyk na co dzień pracuje w IBM i zaprezentował nam jak przeprowadzić integrację WAS 8 z OSGi 4.3. Prezentacja ciekawa, na równym poziomie i bez zacięć. Co więcej można o niej powiedzieć? Chyba niewiele więcej, ponieważ była to prezentacja taka jak każda inna przeciętna prezentacja. Bez fajerwerków, ale i bez wpadek. Kawał solidnej roboty, który przyda się tym, którzy będę musieli zagłębić się w dany temat.
Tera byłem ja
I czekam na ocenę w komentarzach 😀
„Java EE 6 Web Profile z Apache TomEE”
Jacek tym razem zaprezentował TomEE, czyli Tomcata 7 podrasowanego by spełniać Web Profile z Javy EE6. Sama prezentacja była o tyle ciekawa, że Jacek podszedł dość luźno do tematu, bo jak sam stwierdził, cytując z pamięci:
Nie przejmuję się tym z jakim nastawieniem wyjdziecie.
co spowodowało duże rozluźnienie, a w efekcie super efekt. W ramach przykładów było nie tylko pokazanie, że Web Profile na TomEE działa prawidłowo, ale też otrzymaliśmy przegląd tego co niespodziewanego może nam się przydarzyć w trakcie pracy nad projektem w NetBeans 7.1. Całość okraszona humorem „z naszego potworka”.
Podsumowanie
Tegoroczna Warsjawę uważam, za udaną. Jedyne do czego można się przyczepić to brak nagrywania prezentacji, ale z drugiej strony Jacek „do it yourself”, a ja też jestem baran, bo zapomniałem kamery 🙂
Jak obiadek była pizza na koszt sponsorów, a na zakończenie rozlosowano nagrody (w końcu coś wygrałem). I tym pozytywnym akcentem kończę relację.
ps. o zasadach przedstawionych przez Pawła i Krzyśka pewno będę jeszcze pisał, ponieważ po tym krótkim teście wiem, że są bardzo pomocne.