Przetwory zrobione, czyli jak to było na Confiturze

Tegoroczna Confitura była dla mnie trochę inna niż zazwyczaj. Po raz pierwszy przybyłem na nią jako „przyjezdny”, a nie „lokals”. Zatem z jednodniowej imprezy stała się ona trzydniową operacją logistyczno-organizacyjną.

Trochę statystyk

Tak na początek warto opisać skalę przedsięwzięcia. 1198 zarejestrowanych, +200 na liście zapasowej, 880 obecnych, 5 ścieżek i 9 godzin konferencji. Robi wrażenie szczególnie, że takich imprez jest niewiele, a darmowych… chyba tylko Confitura.

Prezentacje

Czas na wkładkę mięsną. W trakcie rozpoczęcia imprezy organizatorzy wylosowali kilka książek, voucherów i zaproszeń. Zaczęli po śląsku można by rzec – od deseru 🙂

Architektura to nie bzdura – Paweł Szulc

Paweł ma zawsze wesołe prezentacje. Tak było i tym razem. Omówił jak w projekcie poradzili sobie z problemem zmian i testowalności kodu. Było bardzo zabawnie, a przedstawione rozwiązania świetnie ilustrują to o czym mówiłem w tym roku w Szczecinie – zespół potrafi tworzyć nowe wzorce projektowe i promować je jako dobre praktyki.
Podsumowując, jak tylko ukarzą się nagrania to obejrzeć koniecznie.

Emancypacja pracowników. Dlaczego spaliliśmy karty zakładowe? – Tomasz Szymański

Szimano opowiedział jak wygląda kultura pracy w Softwaremillu, jak w innych firmach gdzie nie ma kart zakładowych. Dyskusja dość szybko zeszła na tematy zespołów rozproszonych i tego jak to jest, że w chaosie nie giną.
Generalnie bardzo fajna dyskusja o tym czy się da i jak to działa.

Czego o programowaniu może nauczyć nas Gordon Ramsay? – Piotr Modzelewski

yyy… na początek powiem tak. Piotrek zaczął prezentację tak jak by czytał z promptera. Nie lubię tego… po prostu takie to sztuczne. Sama prezentacja poruszała temat komunikacji w bardziej „tradycyjnych” zespołach. Takich gdzie pomiędzy klientem, a programistami jest jeszcze PM/Account. Porównanie do restauracji jest celne, ale sposób przedstawienia problemu jakoś do mnie nie trafił. Za dużo teorii, za mało praktyki. Aż bolał brak wrzutek z programu Ramsay’a. Trochę szkoda, bo temat fajny.

Przedłużony lunch

Który spowodował, że nie trafiłem na kolejną rundę prezentacji.

Face to face z pracą zdalną – panel dyskusyjny – Paweł Wrzeszcz, Andrzej Krzywda & Bolesław Dawidowicz

Kolejne spotkanie z pracą zdalną. Tym razem już w formie panelu dyskusyjnego. Znowuż poruszyliśmy tematykę odpowiedzialności, zaufania i delegowania kompetencji. Powiem tak, że każdy PM powinien poświęcić kilka chwil i posłuchać naszej dyskusji. Na pewno dużo może skorzystać.

Algorytmy GC – Michał Warecki

Stężenie mięsa technicznego sięgnęło zenitu. Moim zdaniem prezentacja niezła, ale temat raczej JUGowy niż konferencyjny. W każdym bądź razie dużo wyniosłem z tej prezentacji. Przede wszystkim już wiem o co pytać wujka Google. Poziom merytoryczny naprawdę wysoki, a i sposób prezentowania informacji i przekaz świetny.

Moda na REST – o tworzeniu pięknych API – Tomek Cejner

IMO, najbardziej zajebista prezentacja ze wszystkich. Tomek opowiedział czym jest, a czym nie jest REST WS. Dlaczego niektórzy sądzą, że używają REST a w rzeczywistości nie koniecznie. Całość przedstawiona w genialny, prosty i przystępny sposób. Chłopie jesteś wielki. Serio.

Spoina

Na zakończenie zostaliśmy przetransportowani na Spoinę – imprezę mającą spoić fandom javowy. Zdziwienie PP na widok setki nerdów czekających na specjalne autobusy bezcenne. Zdziwienie ludzi, na widok specjalnych autobusów bezcenne. Zdziwienie barmanki, na widok ilości wypitego piwa i pochłoniętej pizzy – oczywiście bezcenne. Nadal co prawda pozostaje pytanie o jakie spojenie towarzystwa chodziło organizatorom, ale o jeden rodzaj zadbaliśmy na afterze po afterze 😉

Na koniec kilka fotek:
Code pride parade
Code pride parade (jebane t9 co innego wstawiło na twitterze)

My
My

Jedna myśl na temat “Przetwory zrobione, czyli jak to było na Confiturze

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax