Dlaczego uciekają?

W sumie miało być o guavie, bo coś się ostatnio zaniedbałem w temacie, ale nie chce mi się…

Będzie o czymś innym.

Wizyta w urzędzie działa na mnie intensywniej niż litr czystej kofeiny. Po prostu na samą myśl, że muszę spotkać się z biurwokracją dostaję cholery.
Rzecz w tym, że biurwokracja w Polsce siedzi w głębokiej mentalnej może nie komunie, ale w ustroju podobnym do złotej wolności szlacheckiej. Przy czym biurwa jest panem, a petent chamem.

Wynika to jednak nie z natury biurwokratów, lecz ze środowiska w którym przyszło im działać. Na przykładzie. Zmiana miejsca zameldowania na pobyt stały. Podkreślmy ZMIANA i POBYT STAŁY.

Procedura powinna składać się z jednego kroku – złożenia wniosku o zameldowanie w nowym miejscu. Nic więcej… niestety nie w Polsce. W Polsce poza wnioskiem o zameldowanie w nowym miejscu należy też złożyć wniosek o wymeldowanie z poprzedniego miejsca zameldowania, bo oczywistym jest, że można posiadać tylko jedno miejsce zameldowania na pobyt stały… wróć…

Oczywistym jest, że skoro można posiadać tylko jedno miejsce zameldowania na pobyt stały to w momencie zameldowania w nowym miejscu wymeldowujemy się z poprzedniego. „Automagicznie”, bez konieczności składania kolejnego wniosku nawet jeżeli wniosek ten składa się na tym samym druku. Niestety nikt nie wpadł na ten genialny pomysł i cham musi uniżenie składać kolejne podpisy pod kolejnymi kopiami papierów zawierających te same dane.

Jak już się przemeldujemy to musimy złożyć wniosek o dowód osobisty. Oczywiście jest to osobny wniosek ponieważ rzeczą niezwykłą jest konieczność zmiany dowodu w momencie przemeldowania. Cóż… kolejny papierek. Kolejny podpis. Kolejne wypełnianie kratek. Pomijam tu kompletną bezsensowność samej procedury wypełniania formularza w momencie gdy dowód osobisty ma na rewersie odpowiednie „zakodowane” oznaczenia do automatycznego odczytu…

Jak już jesteśmy po nowy dowód to znowuż musimy złożyć dwa podpisy. Pierwszy, że nowy dowód nam wydano i drugi, że stary anulowano… na tym samym kwicie… czy nie prościej było by oznaczyć odpowiednie pole… nie… nie w Polsce.

Oczywiście po zmianie dowodu należy też wymienić prawo jazdy, a i tablice rejestracyjne zmienić należy (co jest majstersztykiem inteligencji)…

Czas na udzielenie odpowiedzi na tytułowe pytanie.

Z 2mln ludzi, którzy uciekli z Polski tylko część pojechała za płacą. Nie pracą, a właśnie płacą pozwalającą na spokojne utrzymanie rodziny. Część jednak nie potrzebowała „większych pieniędzy”, bo miała dobrze płatny fach w ręku. Ludzie ci uciekli właśnie od tego bezsensownego biurwokratycznego systemu, który pozbawiony jest logiki i zamiast wspierać tylko niszczy ludzi…

ps. Ostatni gasi światło, bo emisja CO2 😉

7 myśli na temat “Dlaczego uciekają?

  1. Chciałem EHIC. Wyklikałem formularz, przyszło pocztą. Żadnych pytań, żadnych wizyt, żadnych kolejek. Ważne do 2019. Da się? Da.
    Oczywiście nie w PL.

  2. @ags, oczywiście że się da. Wypełniasz formularz. Drukujesz, wysyłasz mailem, dostajesz kartę pocztą. Przynajmniej w dolnośląskim NFZ tak się da.

  3. Jest różnica, ja niczego nie drukuje, formularz jest online i gotowe. Zajmuje poniżej minuty. Nawet sie nie muszę podpisywać. Chociaż to i tak krok w dobra stronę

  4. A ja mam na to magiczny sposób – mam to wszystko centralnie w dupie. Przeprowadzam się średnio raz do roku, jeśli się melduję to na pobyt tymczasowy. Tablic w samochodzie nie zmieniam. Na dowodzie osobistym, prawie jazdy, karcie pojazdu i paszporcie mam różne adresy – 4 inne miejsca. No i co z tego? Za dużo się stresujesz chłopie. Wyluzuj. Państwo ma cię w dupie, ty też się nie spinaj, żeby wszystko było wobec urzędasów dopięte na ostatni guzik. Nie musisz. Jesteś wolnym człowiekiem, a jak ktoś uważa inaczej to jego problem.

  5. Kozioł, zapomniałeś jeszcze, że po zmianie dowodu, te same dane, na 3 stronicowym formularzu, składa się w innym okienku jak się działalność prowadzi.
    Jeszcze bank muszę odwiedzić. Urząd czkeał na mnie ponad pół roku i zawiadomienia słał o starym dowodzie, to bank też poczeka.

  6. CEIDG – wystarczy profil zaufany, który i tak potwierdzić musisz… zatem wycieczka do urzędu przymusowa. Potem nie trzeba się już z urzędami kontaktować

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax