LambdaDays 2014, czyli funkcyjnie

Plan wyjazdu na konferencję LambdaDays pojawił się w naszych zespołowych głowach gdzieś w okolicy kolejnej nieudanej próby naprawienia jakiegoś dziwnego buga w aplikacji GWT.
Pomysł był prosty – 27 i 28 lutego jedziemy do Krakowa. Świat i projekt się nie zawalą. Co pomyśleli to i uczynili i tak oto w środę wieczorem wylądowaliśmy w mieście Krakowie. Powitała nas policja ganiająca się z jakimś blokersem… dzień jak co dzień.
W czwartek udaliśmy się na wydział informatyki AGH, tak na TO AGH.

The Emperor’s New Clothes: The Problem With Software Products – Garrett Smith

Prezentacja dotyczyła problemu używania narzędzi, „bo są zajebiste”. Garrett (@gar1t) na przykładzie własnych doświadczeń oraz baśni Andersena pokazał co może się stać jeżeli używamy narzędzi tylko dlatego, że są fajne, albo akceptujemy propozycje cwanych i skomplikowanych rozwiązań tylko po to by nie wyjść na idiotę.
Bardzo fajne.

Keynote: Idioms for building distributed fault-tolerant applications with Elixir – José Valim

@josevalim tym razem już stricte technicznie o tym jak tworzyć odporne na zwałę rozwiązania w erlangu z użyciem elixira. Dość fajne, a dla osoby która nie ma do czynienia z tym językiem na co dzień na pewno dobry popularnonaukowy keynote.

Keynote: Akka in Heterogenous Environments – Jan Macháček

Jan (@honzam399) zaprezentował prosty system rozpoznawania obrazu napisany w Akka z wykorzystaniem dodatkowo RabbitMQ i magii kodeków. To już było mi bliższe ponieważ co scala to scala.
Prezentacja o tyle ciekawa, że pomimo kodowania na żywo nic się w sumie nie wywaliło 🙂

Peeling Onions Without Tears – Reading and Writing Intuitive Abstractions in Scala – Jon Pretty

Prezentacja Jona (@propensive) była z tych dziwnych. Odniosłem wrażenie, że choć mówi o rzeczach ważnych to jednocześnie gdzieś zgubił sens tego co chciał przekazać. Dodatkowym utrudnieniem było dość mało czasu co spowodowało, że wdarł się chaos.

An intro to F# – Anthony Brown

W swoim czasie Jacek Laskowski dużo pisał o F#. Tu temat powrócił został naprawdę super zaprezentowany. Anthony (@BlueYolkStudios) nie bawił się w piękne slajdy… po prostu w ramach jednego długaśnego skryptu w F# zaprezentował wszystkie podstawowe elementy języka oraz omówił co można, a czego nie można z nimi zrobić. Genialna w swej prostocie prezentacja.

Migrating to Clojure. So much fn. – Jan Stępień

Prezentacja bardzo fajna. Świetnie omawiająca problemy z jakimi można się spotkać gdy chcemy naprawiać świat poprzez poprawianie gównokodu. Tu Jan omówił problem migracji z aplikacji RoR, która stała się „nieutrzymywalna” i jednocześnie potwornie powolna na Clojure. Świetnie się tego słuchało. Naprawdę.

Benefits and challenges of migration from Java to Scala.- Wojciech Durczyński

Prawem sponsora jest zrobienie prezentacji… i na tym poprzestańmy. Jedyna prezentacja w języku polskim.
Jakoś do mnie nie przekonali do scali jako rozwiązania, które ma naprawić chujowo napisany kod w javie… kod, który można poprawić w wielu przypadkach tylko poprzez dodanie jednej biblioteki… o której miałem pisać, a nie mam czasu 😀

Smyrna: An easy Polish concordancer in Clojure – Daniel Janus

Daniel (@nathell) opowiedział trochę o swoim projekcie wyszukiwarki leksykalnej (uwzględniającej formy słów) oraz o tym jak użera się ze wzbogaceniem jej o wyszukiwanie oparte o rozpoznawanie znaczenia w ramach kontekstu. W sumie bardzo fajna i znowuż bardziej popularnonaukowa prezentacja.

Prezentacja dodatkowa – Jamie Allen

Rzecz, której nie było w programie. Jamie opowiedział trochę o tym dlaczego lambdy nie są takie fajne i jakie problemy będziemy mieli w najbliższym czasie gdy trafią do Javy 8.
Na bazie jego prezentacji chciałbym przygotować własną w podobnej tematyce. Zatem oczekujcie na c4p z Confitury 😉

Co działo się na afterparty po pierwszym dniu niech pozostanie na afterparty… tak będzie dobrze dla nas wszystkich 😉

FP Performance and Scala: Beyond Big O Notation – Jamie Allen

Kolejny dzień zaczęliśmy od prezentacji Jamiego poświęconej wydajności i temu jak należy na nią patrzeć. Kolejna świetna i pouczająca prezentacja.

Erlang Patterns Matching Business Needs – Torben Hoffmann

Antyprezentacja dla poprzedniej. Inaczej… To co Jamie pochwalił Torben (@LeHoff) zjechał i na odwrót. To co wyniosłem to metodę wprowadzania nowych technologii do firmy. Naprawdę fajnie się słuchało o tym jak można gadać z biznesem i na podstawie twardych argumentów pokazać, że niech biznes zajmie się piciem i nie wpieprza się w technologię.

From 1000 to 10k users per server – concurrency rediscovered with Akka – Piotr Gabryanczyk

Bardzo, bardzo dobra prezentacja pokazująca na co tak naprawdę trzeba zwracać uwagę gdy tworzymy kod. Fajnie przedstawiona została skala optymalizacji w odniesieniu do bardziej ludzkich wymiarów.
Piotr (@piotrga) przedstawił sposób na to jak z aktorów Akka wyciągnąć naprawdę 120% normy.

An Open Erlang PaaS Done Right – Vladimir Kirillov

Fajnie opowiedziane. Erlang jest jednak mocarnym rozwiązaniem, a możliwość bezpiecznego ukatrupienia procesu to duży plus… Co tu więcej dodać.

Delivering User Value in Post-Functional World – Rafał Pokrywka

Kolejna prezentacja sponsora… wszyscy wiedzieli o co chodzi, a prowadzący tylko siał zamęt. Taki biztalk…

LuvvieScript – an OTP-ish compile-to-javascript dialect of Erlang (plus runtime…) – Gordon Guthrie

Gordon (@gordonguthrie) poopowiadał o narzędziu pozwalającym na pisanie aplikacji www client-side w erlangu. Czy mówi wam coś GWT? 😉

Types of Types… in Scala – Konrad Malawski

Konrad (@ktosopl) opisał system typów w scali. Dzięki niemu już wiem, że mój dreadnought będzie nazywał się Robert (robot, co ma w sobie coś z człowieka).
Prezentacja powinna w sumie być zamieniona z kolejną. Ta była bardziej zaawansowana i wymagała już trochę wiedzy na temat tego jak scala operuje typami.

Type classes 101 – Jerzy Müller

Prezentacja uzupełniająca poprzednią o podstawy. Razem stanowiły całkiem niezłą lekcję scali.

Podsumowanie

Miło jest oderwać się od smutnej javy i posłuchać o czymś kompletnie innym. Sama konferencja była dobrze przygotowana, a jedyny problem to brak przerw pomiędzy prezentacjami w ramach poszczególnych bloków. To trochę bolało lecz zostało szybko wyjaśnione co i jak.

Za rok pewno też pojadę.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax