I już po Confiturze

Jak od ośmiu lat początek wakacji stanął pod znakiem Confitury. Po raz trzeci spotkaliśmy się na terenie kampusu głównego UW. I było wesoło…

Java performance tricks and traps – Michał Warecki

Generalnie nastawiłem się na coś co można nazwać „performance track” i się w sumie nie zawiodłem. Prezentacja Michała dotyczyła wszystkich poziomów tego co nazywamy wydajnością. Począwszy od wysoko poziomowej zabawy z konfiguracją po niskopoziomowe zagadnienia bliskie krzemu. Bardzo fajne. Było też trochę o tym jak badać wydajność swojego kodu.

Archeologia kodu źródłowego – Paweł Ślusarz

Poszedłem na tą prezentację z dwóch powodów. Trochę interesuję się „starym kodem” i tym jak się w nim powinno grzebać. To raz, a dwa zaciekawił mnie opis ponieważ wynikało z niego, że będzie to nie tylko teoria.
Sama prezentacja była świetna. Paweł opowiedział, choć pobieżnie, o pewnych prostych lecz nieoczywistych metrykach pozwalających na wyszukanie elementów kodu, które mogą sprawić prawdziwe problemy. Zaprezentował to na żywym projekcie, który był rzeczywiście duży.

Twórz i Rządź, czyli jak developer może pobawić się hardwarem – iBeacony, RaspberryPi, druk 3D itd. – Tomasz Szymanski, Jarosław Kijanowski

Fajna „hakierska” prezentacja. Jednak moim zdaniem chłopaki chcieli pokazać dużo różnych rzeczy i wyszło trochę to takie nieforemne (jak z drukarki 3d). Była zatem mowa i o RaspberryPi i o druku 3D i o iBeaconach. Myślą przewodnią spinającą całość był system oceniania prezentacji na Confiturze oraz aplikacja wspomagająca imprezę. Tyle tylko, że jakoś mnie to nie do końca przekonało. Fajnie na luzie i rzeczowo, ale trochę z kwiatka na kwiatek i bez systematycznego planu.

JVM and Application Bottlenecks Troubleshooting with Simple Tools – Daniel Witkowski

Tu było zabawnie. Daniel zademonstrował na przykładzie naprawdę paskudnego kodu jak nasza niefrasobliwość może wpływać na wydajność dostarczanych rozwiązań. Choć osobiście uważam, że refaktoryzowany fragment by mocno „przedobrzony” w swej chujowatości, to jednak dobrze zbierał różne częste potknięcia.
Mam nadzieję, że kod wraz z video będzie szybko dostępny, bo moim zdaniem była to najbardziej wartościowa prezentacja w tej edycji.

Java in low latency world – Andrzej Michałowski

Temat ciekawy i choć można z niego dużo wycisnąć, to nie lubię gdy prezentujący odwołuje się do innych prezentacji z założeniem, że nie będzie o czymś opowiadać, bo już było. Bi nie było. Nie ważne jednak. Prezentacja o trochę innej tematyce niż to co mówił Daniel i wcześniej Michał. Niby to samo, GC, tuning i strojenie maszyny, ale czegoś mi tu zabrakło. Serio, serio.

Nie koduj, pisz prozę – lingwistyczne techniki wychodzące daleko poza Clean Code – Sławomir Sobótka

Może nie tyle sam temat, bo Sławek nie powiedział nic nowego czy odkrywczego, ale sposób przedstawienia problemu zrobił na mnie wrażenie. Trochę śmieszno, trochę straszno, ale bardzo merytorycznie i rzeczowo. Lubię słuchać Sławka, bo to jeden z tych ludzi, którzy mają dar do prowadzenia prezentacji i szkoleń.

Podsumowanie

Później była Spoina i co działo się na Spoinie niech pozostanie na Spoinie. Generalnie w tym roku było na granicy możliwości organizatorów. Przynajmniej mam takie wrażenie. Z jednej strony błyskawiczne zamknięcie rejestracji. Z drugiej około 1400 uczestników, którzy rzeczywiście się zjawili! To spowodowało lekki zator przy rejestracji. W tym roku impreza rozproszyła się też na dwa budynki aulimaks i stary BUW. Na całe szczęście nie było aż tak upalnie jak rok temu.

Dzięki wszystkim za przybycie, fajne rozmowy i dobrą zabawę.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax