Functional Programming in Scala – pozycja obowiązkowa

Tytuł:Functional Programming in Scala
Autor:Paul Chiusano i Rúnar Bjarnason
Rok:2014
ISBN:978-16-17290-65-7

Dziś trochę nie technicznie, bo wiadomo święta i nie ma czasu. Książka Runara Bjarnasona i Paula Chiusano to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać. Poświęcona programowaniu funkcyjnemu w Scali jest jednocześnie świetnym wstępem do programowania funkcyjnego w ogóle.

Podzielona na cztery części, które pokrywają kolejno podstawy, projektowanie kodu, podstawowe struktury danych oraz obsługę I/O. Przy czym każda z nich jest w pewien sposób zamkniętą całością. Jednocześnie nie jest to książka, którą przeczyta się raz i można ją odstawić na półkę. Kilka osób, z którymi rozmawiałem o tej książce powiedziało, że wraca po pewnym czasie by po raz wtóry przeczytać i lepiej zrozumieć niektóre elementy.

Książka miejscami jest trudna, a nawet bardzo trudna do zrozumienia. Jednocześnie bardzo pomocne w zrozumieniu jest rozwiązywanie zamieszczonych w niej zadań. Choć i te potrafią sprawić nie lada problem. To powoduje, że nie jest to książka dla zupełnie początkujących programistów. Za wyjątkiem osób, które mają dobrze opanowany aparat matematyczny w tym rozeznanie w teorii kategorii czy rachunku lambda.

Podsumowując. Warto sobie zrobić prezent z okazji braku okazji i przeczytać tą książkę. Na pewno bardzo dużo można na tym skorzystać.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax