Erlang/Elixir od czego zacząć?

Erlangiem interesuję się gdzieś od 2014 roku kiedy to na LambdaDays „zaraziłem się” tym językiem od Garretta Smitha i Jose Valima. Pierwszy pokazał wtedy, że pewne problemy na poziomie komunikacji z biznesem są niezależne od technologii. Jednocześnie dużo mówiąc o erlangu, którego uznawałem za specyficzną ciekawostkę. Drugi pokazał, że erlang posiada te cechy, które ma i JVM, czyli że można na maszynie BEAM stworzyć inny język (elixir), który będzie na poziomie składni przyjaźniejszy niż goły erlang.

Przez ostatnie dwa lata bawiłem się erlangiem zakładając, że jest to po prostu ciekawostka, dzięki której poznam lepiej zasady programowania funkcyjnego. Obecnie chciałbym jednak zagłębić się w ten język i szukam jakiegoś natchnienia. Co prawda można „przerobić” tutoriale, ale mam wrażenie, że nie dadzą one wystarczającego „funu”.

Z drugiej strony można wziąć dobrze znany problem w postaci tutka od springa czy cdi i spróbować napisać to samo tylko w nowej technologii. Problemem będzie jednak bardzo wysoki próg wejścia. Nie ma się co czarować, ale w wielu przypadkach nie będę nawet za bardzo wiedział o co dokładnie pytać wujka googla. Zatem nauka może być bolesna.

Może istnieje jednak trzeci droga? Ma ktoś jakieś pomysły? Nie ukrywam, że post ten będzie też podstawą do bardziej generycznego podejścia do nauki „jakiegoś” języka programowania.

5 myśli na temat “Erlang/Elixir od czego zacząć?

 1. Dla mnie drogą było „solidne” przerabianie każdej z napotkanych książek. Przez solidne mam na myśli przeczytanie książki, notatki + wykonywanie zadań (wiele książek ma zadania, które warto zrobić samodzielnie). Zawsze można zacząć od http://learnyousomeerlang.com ale szczególnie polecam tę książkę: https://pragprog.com/book/jaerlang2/programming-erlang (najnowsze wydanie, zwłaszcza zadania z niej).

  Poza tym są jeszcze video tutoriale (niestety tylko Elixir AFAIK), każdy jest na tyle mały, że np. w jedno popołudnie można przerobić jeden z nich (ważne aby robić to systematycznie):

  http://elixirsips.com/
  https://www.learnelixir.tv/episodes

  Potem będziesz na takim poziomie, że „pet project” to będzie kwestia tego „co” napisać, a nie „jak”. 😉

  I pozwolę sobie zrobić prywatę – od pół roku organizujemy meet-up o tej tematyce na śląsku. Zapraszamy! Już w sobotę 09.04 w Katowicach, ruszamy z pierwszą edycją warsztatu z Elixira + Phoenix – szczegóły znajdziesz tutaj: http://www.meetup.com/Silesian-BEAMers/events/229286131

 2. Ja mam książki do Elixir i Phoenix, jak w końcu się zabiorę i zrobię to dam znać

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax