Poprzednie części:

Kiedyś wiele kursów programowania opierało się o użycie notatnika albo innego prostego edytora tekstu. Podobnie ma się sprawa z używaniem konsoli w roli kompilatora. Do dziś ta tendencja utrzymuje się szczególnie na uczelniach. W praktyce osoba, która rozpoczyna pierwszą pracę jako programista, powinna umieć posługiwać się kilkoma prostymi narzędziami. Dokładna lista zależy od języka i wybranej technologii.

IDE

Czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Inaczej mówiąc „edytor kodu”. Przynajmniej na początku. Dość szybko powinieneś poznać jego możliwości ponad edycję kodu. Przede wszystkim debugger oraz to, w jaki sposób środowisko komunikuje się z innymi narzędziami m.in. z serwerami, czy też z…

Narzędzia do kompilacji i zarządzania zależnościami

Jak to mówią, jedni lubią mavena, inni uprawiają archeologię z antem, a jeszcze inni, zboczeńcy, lubią palcówkę z konsolą. Jednak mądrzy ludzie korzystają z odpowiednich narzędzi. W przypadku języków kompilowanych mamy do czynienia z odpowiednimi narzędziami, które automatyzują proces kompilacji. W przypadku języków interpretowanych nie ma takich narzędzi. Choć jak zwykle istnieją wyjątki, które pozwalają np. na kompresję kodu (szczególnie dużo tego rodzaju narzędzi ma JavaScript) albo jego konwersję (SASS, SCSS itp.). Idąc do pierwszej pracy, powinieneś poznać choć jedno takie narzędzie. Narzędzia takie, zazwyczaj, mają też mechanizm zarządzania zależnościami. Ich znajomość jest o tyle ważna, że możesz dzięki nim w łatwy sposób sięgać do bibliotek i frameworków.

Współdzielenie kodu

Modną rzeczą jest posiadanie konta na githubie. Rozpoczynając pracę, warto znać jakieś narzędzie do kontroli wersji. Obecnie najpopularniejszy jest git. Bardzo często używa się też svna. Zatem młody adepcie programowania, poznaj choć jedno z nich.

Podsumowując

Narzędzia są zazwyczaj uzależnione od konkretnej technologii. Jednak dla każdej z nich istnieje pewne minimum, które pozwala na w miarę szybkie wdrożenie się w swój pierwszy projekt.

Musisz wiedzieć

Czym jest IDE i jak go używać. Znać sposób kompilacji i zarządzania zależnościami w „swoim języku” oraz potrafić pracować z repozytorium kodu.

Powinieneś wiedzieć

Jak konfigurować narzędzie do budowania ponad automatycznie wygenerowane szablony. Dostosować do swoich potrzeb IDE oraz rozumieć różnice pomiędzy centralnymi a rozproszonymi repozytoriami kodu.

Pozytywnie zaskoczysz, gdy

Będziesz mieć ulubione IDE i będzie ono dostosowane do twoich potrzeb. Będziesz w stanie powiedzieć coś o rozwiązaniach CI i CD.

To chyba tyle.