Seksizm z certyfikatem koszerności

Była sobie aferka z kalendarzem Sii. Była i przebrzmiała. Znajome z IT albo nie widziały w tym nic złego, albo wręcz przeciwnie. Widziały w tym całe spektrum opresji. Ta druga grupa dodatkowo twierdziła, że ta pierwsza grupa jest ślepa. Padło też określenie SeksizmW. Rzecz w tym, że część pań ma mentalność Mei (jak uważałeś w szkole, to wiesz, o kogo chodzi).

W dużym skrócie – jak naszym zdaniem ktoś robi coś, czego mu zazdrościmy, to będzie to seksizm i dyskryminacja. Na przykład ładniejsza koleżanka trafiła na okładkę firmowego kalendarza, a ja się nawet nie zgłosiłam do tej zabawy. Chuj, że koleżanka sama chciała. Dobrze się bawiła i było super. Swoją zazdrość co do jej sukcesu, przeniosę na organizatora/pomysłodawcę/jakiegokolwiek samca związanego z danym wydarzeniem.

Jeżeli jednak ktoś jawnie dyskryminuje ze względu na płeć, tak że mi kobiecie jest lepiej, to nie jest to seksizm. Takie zachowanie jest OK, otrzymać może certyfikat koszerności.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ właśnie w ten sposób postępują organizatorzy WebSummit w Lizbonie. Za samo to, że jesteś kobietą, otrzymujesz 90% zniżki. Hm… gdzie się podziały wszystkie obrończynie równości ze względu na płeć?

Swoją drogą ciekawe co by się stało, jakbym się tam zarejestrował. Albo zrobił taką promocję dla panów na jakiejś konferencji. Ciekawe…

ps. post nie trafia do kategorii programowanie, ponieważ nie chcę zaśmiecać maila z jvm-bloggers. Choć może powinienem. Powinienem.

2 myśli na temat “Seksizm z certyfikatem koszerności

  1. Idąc tym samym tokiem rozumowania, Koziołek – może skoczek w boczek się Tobie zamarzył? Skoro sam Adonisem nie jesteś, to może powyższe jest żałosną próbą podciągnięcia własnej atrakcyjności dla ww. atrakcyjnych kobiet?

    Doskonale wiem, że nie jest, bo miałem okazję Ciebie poznać i nie sprawiasz wrażenie takiego typa, ale może to da Tobie do zrozumienia jak argument „krytykują bo są brzydsze!” jest bzdurny.

  2. @M, powiem ci tak. Dziwnym trafem krytyce podlegają projekty, gdzie występują ładne dziewczyny, a krytykującymi są dziewczyny, które o siebie nie dbają. Zresztą można taki argument o urodzie i brzydocie rozciągnąć na inne aspekty. Leniwi krytykują pracowitych. Nieodpowiedzialni, którzy nie mają w zwyczaju planować, krytykują odpowiedzialnych, którzy planują. Krytykują też osoby, które nie chcą ponosić konsekwencji własnych działać, tych, którzy są ostrożni i zważają na konsekwencje.

    Jednak tu mówimy o płci i porównanie wedle osi ładny-brzydki samo się produkuje.

    Warto też zauważyć, że w tym przypadku mamy kontekst, który nie powinien brać płci pod uwagę. Czym innym jest Ladies Night na dyskotece (takim współczesnym rykowisku), a czym innym Ladies Night na konferencji o technologii.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax