Scalar 2017, czyli najmodniejszy buzz word Scali to…

… oczywiście typeclass i monad transformer. W dodatku zrobiony shapelessem albo catsami.

Zamiast opowiadania o poszczególnych prezentacjach, podzielę się z wami tylko tymi, które moim zdaniem trzeba obejrzeć, jak tylko ukażą się nagrania.

Dave Gurnell – Adventures in Meta-Programming

Ciekawe porównanie trzech technik metaprogramowania w Scali. Makra, Shapeless i generowanie kodu. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, a Dave świetnie je porównał. Drugiego dnia trafiłem też na prowadzone przez niego warsztaty Shapeless. Całość jest całkiem zgrabnym wprowadzeniem do problematyki metaprogramowania.

John A. de Goes – Quark: A Purely-Functional Scala DSL for Data Processing & Analytics

Gdy spotkałem Johna przed afterem i zaprowadziłem na miejsce, to ochrona w klubie przyglądała mu się bardzo „dziwnie”. Może to dlatego, że John pod mentalną powłoką świetnego specjalisty od Scali i programowania w ogóle kryje ciało prawdziwego pakiera? Prezentacja poświęcona była najnowszemu, premiera wersji stabilnej miała miejsce na scalarze, narzędziu do analizy danych, opartemu o Scalę, Sparka i trochę magii. Świetna prezentacja.

Gabriele Petronella – Practical Monad Transformers

Kolejna prezentacja, która miała za zadanie wprowadzić w tematykę, tym razem monad transformers. Jest to wysoce wyspecjalizowany typ, pozwalający na kompozycję monad (więcej). Temat istotny, ponieważ coraz częściej używamy różnego rodzaju monad w naszym kodzie i prędzej czy później spotkamy się z problemem ich kompozycji.

Piotr Guzik – Real-time Anomaly Detection Made Easy

Piotrek pracuje dla Allegro i w swojej prezentacji pokazał jak można wyszukiwań anomalii w strumieniu danych. Przy okazji opowiedział trochę o Scali jako takiej i dlaczego R ssie. Prezentacja raczej ciekawostkowa, ale warto 🙂

Maciej Gorywoda – Artificial Neural Networks In Akka

Pamiętam jak wiele lat temu na jakimś obozie aikido, Maciek próbował mi wytłumaczyć, czym są sieci neuronowe i jak to działa. Wtedy jeszcze nie pracowałem jako programista i była, to dla mnie czarna magia. Po latach dostałem ten sam wykład 🙂 W bardzo przystępnej formie. Co prawda więcej tu było biologii niż programowania, ale cały kod jest dostępny na githubie.

Paweł Szulc – Getting More Mileage From Your Monads With MTL

Paweł zaszalał. Opowiedział o monad transformerach z Haskella i zrobił to tak, że musicie zobaczyć. IMO, najlepsza prezentacja całej konferencji.

Valentin Kasas – Carpenters And Cartographers

Bardzo filozoficzna prezentacja, w której Valentin porusza kwestię abstrakcji i metafory w opisie problemu. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zrozumiemy różnicę pomiędzy tymi pojęciami, to znacznie łatwiej będzie nam projektować kod. Swoją drogą padła też definicja designu, która może niejednemu architektowi zniszczyć wyobrażenie o świecie.

Podsumowanie

Podobnie jak rok temu spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które ze względu na bardzo charakterystyczne wejście można nazwać Muzeum Haskella. Zresztą sami oceńcie:

Museum of Haskell

źródło

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax