A na plażę którędy? DevCrowd 2017

Za nami dziewiąta już edycja DevCrowd (Java4People). Dla mnie była to edycja numer siedem 🙂 Pojechałem, posłuchałem, pogadałem i oto wnioski.

Stylowy frontend w praktyce, czyli zderzenie z Angularem i SCSSem – Katarzyna Koszur

Pierwszy raz na scenie i całkiem fajnie wyszło. Brakowało mi trochę efektu łał, ale całkiem fajnie. Na pierwszy ogień poszedł Angular i od razu zostały wytłumaczone zasady nazewnictwa. Całkiem zgrabne wprowadzenie, ale takie trochę zbyt jednostajne. Następnie krótko o SCSS i generatorach. Tu zabrakło mi jednej rzeczy – jak są rozwiązywane mapy css i jak z tego korzystać.

Are you familiar with Test Doubles Patterns? – Sebastian Malaca

Prezentacja Sebastiana była poświęcona tzw. dublerom w testach. Przeszliśmy sobie spacerkiem od prostych „ślepych implementacji”, poprzez null object, aż do mocków i spay-ów. Całkiem fajne przypomnienie, że nie samym Mockito człowiek żyje 🙂

Porty i Adaptery – Dominik Przybysz

Elementy łączące usługi w architekturze heksagonalnej. Chyba najciekawszy fragment tej architektury, a Dominik świetnie go przedstawił. Za kilka tygodni będzie dostępne nagranie z warszawskiego JUGa, gdzie też o tym mówił 🙂 Osobiście uważam tę prezentację za najlepszą na konferencji.

Platformy „zero code” – mity, złudzenia i rzeczywistość – Maciek Próchniak

Czyli co zrobić, by się nie przepracować, a żeby było zrobione. Prezentacja, w której było samo mięsko. Maciek opowiedział nam o tym, jak przerzucili na klienta tworzenie regułek biznesowych. Praktyczne zastosowanie Drools, BPMLa i innych tego typu narzędzi.

Akka-http – functional approach to REST services – Szymon Pacanowski

Wprowadzenie do Akka-HTTP. Szymon przeszedł przez podstawowe funkcjonalności i pokazał, co można z tego wycisnąć. Co prawda całość w Javie, co powodowało, że kod był paskudny, ale z drugiej strony ile można tą Akkę w Scali męczyć.

Podsumowanie

Całkiem miło było 🙂 Choć czułem się paskudnie, bo to był kolejny dzień dłuższej delegacji i wojaży po Polsce. Po cichu trzymam organizatorów za słowo i liczę, że w przyszłym roku będzie nagrywane 🙂

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax