Naukowcom z Biologeotics udało się nauczyć szympansa, Chibuzo, gry w szachy. Chociaż Chibu nie jest raczej godnym przeciwnikiem dla przeciętnego, dorosłego człowieka, okazało się że szympans dał radę pokonać polskiego nauczyciela historii, Norberta Zająca, dwudziestoma ośmioma ruchami. Norbert Zając jest nauczycielem historii w jednej z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, hobbystycznie zajmuje się on organizowaniem szkolnych kółek szachowych.

Chibuzo jest trzydziestoletnim szympansem zwyczajnym, który od urodzenia był w wychowywany w jednej z placówek naukowych Biologeotics. Chibu, bo tak na niego mówią opiekuni, od młodości był uczony gry w szachy. Według specjalistów z BG Chibu zna wszystkie zasady gry w szachy, potrafi podejmować optymalne decyzje w prostych sytuacjach szachowych i wygrał kilka meczy przeciwko dzieciom w wieku do ośmiu lat. Naukowcy z biologeotics chcieli przetestować zdolności szympansa w meczu z bardziej doświadczonym zawodnikiem niż kilkuletnie dziecko. Poszukiwania kompetentnej osoby nie trwały długo – Pan Norbert sam zgłosił się do placówki BG jako kandydat na przeciwnika dla Chibuzo. Gdy nasza dziennikarka, Anastazja Grabarczyk, spytała Norberta Zająca co skłoniło go do zgłoszenia się do badania, jego odpowiedzią było:

 • Rozpierdolę każdą nazistowską, niemiecką, jebaną kurwę.

Anastazja poinformowała Pana Zająca o fakcie niezdatności szympansiego mózgu do podejmowania decyzji o przynależności do danej ideologi politycznej. Odpowiedzią polskiego nauczyciela było:

 • Jebie mnie to kurwa

23 lutego odbył się mecz Chibuzo i Norberta. Już od samego początku rozgrywki naukowcy byli zaszokowani z jaką łatwością Chibu zbija bierki przeciwnika. Norbert z zadziwiającym entuzjazmem krzyczał:

 • Bóg, honor, ojczyzna, ty niemiecka, faszystowska kurwo.

Niestety umiejętności szachowe polskiego nauczyciela nie były równe jego nienawiści do totalitarnych ustrojów politycznych. Główną taktyką Pana Zająca było przesuwanie pionków jak najdalej w stronę przeciwnika, nawet jeśli miałyby się one znaleźć na linii zbicia oponenta. Norbert okazywał wielkie zadowolenie, gdy miał okazję wykonać ruch skoczkiem. Każdy taki manewr komentował słowami:

 • Przybyła Husaria małpiszonie jebany.

Naukowcy byli zażenowani tym z jaką łatwością Chibuzo wygrywał ze swoim przeciwnikiem. Gdy swoim dwudziestym ósmym ruchem Chibu zmatował króla oponenta, Norbert rzucił się w stronę szympansa z okrzykiem:

 • Co kurwa? Ty jebany, niemiecki, małpiszonie, jebany. Kurwa Polska nigdy kurwa nie przegrywa!

Na całe szczęście ochrona była w stanie spacyfikować polskiego szachistę bez większych problemów. Chibuzo w obliczu zagrożenia zaczął obrzucać Norberta łajnem. Pan Zając ze łzami w oczach krzyczał:

 • Wina Anglików kurwa, i żabojadów jebanych, kurwa, Polska nigdy nie przegrywa.

Po tym jak ochrona wyprowadziła polskiego nauczyciela na zewnątrz ośrodka, Anastazja Grabarczyk była wstanie zadać kilka pytań Antoniemu Rijkenowi, opiekunowi badania:

 • Jak Pan ocenia przebieg badania?
 • A jak ocenić?! Ten polski imbecyl rzucił się na Chibu! Wie Pani jak bardzo szympansy są podatne na traumę?! I ten idiota jest nauczycielem?! Nie dziwne że edukacja w polsce stoi na tak żałosnym poziomie, jak takie pomyłki genetyczne są dopuszczane do tablicy!
 • Czy zaskoczyło Pana zwycięstwo Chibu?
 • Nie, ten polski cham grał gorzej niż niektóre dzieci w wieku przedszkolnym!
 • Czy zamierza Pan kontynuować badanie umiejętności umysłowych Chibuzo?
 • Oczywiście, dzisiejszy eksperyment nie przyniósł żadnych wyników! Przecież ten cały Norbert to imbecyl!
 • Dziękuję bardzo za pański czas. Do zobaczenia
 • Tak, tak… Chryste co za bajzel.