W temacie.
Miejsce akcji metro.
Wczoraj mnie zgarnął i z mordą, że niby mam na karcie wpisane „nski„, zamiast „ński” (wpisane „ński” z małą kreską). Ok skurwysynu. Chcesz się bawić w przepisy to proszę bardzo – tak sobie myślę i przechodzę do kontrataku.

  • To ja proszę o wezwanie policji.
  • Po co?
  • Ponieważ jak pan ją wezwie oszczędzę sobie zachodu z chodzeniem na komisariat i zgłoszeniem.
  • Pan mnie straszy?
  • Nie… informuje tylko, że jeżeli pan wezwie policje i wystawi wezwanie to zgłoszę policjantom, że popełnił pan przestępstwo z artykułu 286 paragraf 1 KK. Po ludzku mówiąc oszustwo.
  • ???
  • No normalnie. Mam ważny, prawidłowo podpisany bilet oraz dokument uprawniający do zniżki, też ważny, a pan chce mi wystawić mandat. Czyli mnie oszukać. Życzę miłego dnia.

Poszedłem sobie dalej wolnym krokiem nie niepokojony przez ogłupiałego kanara.
Dla przypomnienia bilet/kartę miejską podpisujemy:

Dział II. Bilety i opłaty
Rozdział I. Postanowienia ogólne

§ 7. Zasady ważności biletów okresowych imiennych:
1) bilet okresowy imienny ważny jest w przypadku zakodowania kontraktu
na spersonalizowanej karcie, wydawanej przez autoryzowany punkt ZTM lub inny uprawniony podmiot, poprzez umieszczenie na karcie imienia, nazwiska oraz aktualnego zdjęcia użytkownika biletu,
2) bilet okresowy imienny ważny jest z dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, dla której został zakupiony (np. z dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy, legitymacją szkolną, studencką lub wkładką wydaną przez ZTM) pod warunkiem naniesienia czytelnie i trwale na karcie danych osoby uprawnionej do korzystania z biletu, tj. imienia i nazwiska oraz numeru i serii okazywanego podczas kontroli dokumentu ze zdjęciem.

źródło: TARYFA PRZEWOZOWA – USTALENIA DODATKOWE

Dlatego też nie należy dać się zastraszyć gdy kanarowi nie podobają się np. kolor użytego długopisu. Ważne numer dokumentu wpisanego na karcie to nie musi być numer dokumentu uprawniającego do zniżki. Ponad to okazać != dać do ręki. Mój dokument w moich rękach i co najwyżej Policja i Straż Miejska mają prawo ode mnie żądać dokumentu „do ręki” i to w pewnych ściśle określonych sytuacjach.

W trakcie kontroli zachowujemy się kulturalnie i rączki przy sobie. 100% kanarów daje się wyprowadzić z równowagi jeżeli tylko nie mają jak nas zastraszyć. Ani kanar, ani ochroniarz nie mają prawa nas wyrzucić z pojazdu. Jeżeli to zrobią to spokojnie dzwonimy na policję i zgłaszamy pobicie. Jeżeli nam to uniemożliwiają np. próbują wyrwać telefon mamy prawo się bronić (najlepiej biernie – pad i dzwonimy na policję).

Pamiętaj kanar ma prowizję z twojego mandatu i będzie próbował cię zastraszyć byś tylko zapłacił.