Co mnie wkurwia IV – moderatorzy na Wikipedii

Miasteczko WolfenbüttelW słynie z dwóch rzeczy: zabytkowej starówki i JägermeisteraW. Jako, że droga do Paryża wypadała nam przez to miasteczko (nocowaliśmy u znajomych) postanowiłem rzucić okiem co o miasteczku piszą na Wikipedii. Brak info o gorzelni uzupełniłem. Ok. lecę do tekstu o produkcie i wpisuje informację, że Jägermeistera produkuje się tylko w Wolfenbüttel. Dziś sprawdzam i…

Automatyczne odrzucenie edycji – brak źródła

Ok, nie podałem źródła, ale jest to pozbawione sensu. Po pierwsze to tak jak udowadniać, że piwo Żywiec produkuje się w Żywcu, a nie w jakiejś jebanej Gnojnej Górce. Po drugie odrzucanie każdej edycji tylko dlatego, że nie podano źródła jest moim zdaniem debilizmem, bo moderator powinien weryfikować dane, a jeżeli ma dostępne informacje w innych językach to powinien z tego korzystać. Po trzecie odrzucenie automatyczne jest skrajnym przejawem debilizmu, ponieważ oznacza, że moderator nawet nie ruszył dupy by sprawdzić co zostało zmienione tylko od razu nacisnął „odrzuć”. Po czwarte są „fakty ogólnie znane i uznane za prawdziwe”, a każdy nawet zidiowaciały żul z wypalonym przez Błękit ParyżaW mózgiem wie, że Żywca robi się w Żywcu, a Jägermeistera w Wolfenbüttel.
Co zabawne nikt nie odrzucił informacji o gorzelni w artykule o mieście.

Automatyczne odrzucenie – za krótki

Taki los spotkał mój tekst o języku LINC. Artykuł był krótki, bo język jest martwy i nie ma nawet swojej strony w internecie. W sumie była tylko informacja, że język został stworzony, był i zmarł. tekst poleciał „bo za krótki”.

Wikipedia == nieskończenie gruba encyklopedia

I jak na encyklopedie przystało powinno być tam miejsce dla haseł krótkich i długich. Powinno też być miejsce dla informacji bez podania źródła jeżeli informacją jest łatwo weryfikowalna. Zresztą weźcie Encyklopedię PWN i zobaczcie czy przy hasłach są źródła.
Dlaczego mnie to wkurwia? Ponieważ dzięki takiemu podejściu do sprawy zamiast całkiem dobrej funkcji moderacji mamy funkcję wzajemnej adoracji.

ps. Musze poprosić brata o edycję arta o Jägermeisterze, bez podania źródła. Murzyn jest dobry wikipedysta zobaczymy czy go odrzucą z automatu.

6 myśli na temat “Co mnie wkurwia IV – moderatorzy na Wikipedii

  1. Słabe jest porównanie Wiki do Encyklopedię PWN, nie masz w encyklopedii źródeł, bo masz spis redaktorów na początku lub końcu tomu.

  2. @Sheepy, ale i tak nie mam zaufania do autorów, bo piszą „z głowy”, a więc mogą się mylić. Ponad to nawet mając spis nie wiadomo kto co spłodził.

  3. Wiesz, jak podajesz źródło – w tym źródle też ktoś pisał z głowy jeśli nie podał źródła, tak można do jutra – sęk w tym, że osoby, które piszą encyklopedie to już trochę inny rodzaj „użytkownika” niż osoba uzupełniająca content na Wiki (żeby nie było, mam na myśli wiedzę :))

  4. To powinno działać w druga stronę. Jeżeli ktoś znalazł błąd to go zgłasza i dopiero coś takiego jest weryfikowane. Inaczej jest jak pisałem. Odwalanie ogólnie znanych faktów „bo brakuje”. Wiem, że na wiki był spam, ale to nie powód by wszystko odwalać. Moge jako źródło podać swój spis na blogu i kto będzie to weryfikował? Źródło jest? Jest!

  5. A jesteś zarejestrowanym użyszkodnikiem? Bo jak nie, to doza zaufania do takich edycji jest znacząco niższa co może powodować wywalanie treści bez wgłębiania się w temat… I nie dekonspiruj mnie, bo Twego bloga może czytać jakiś tamtejszy aDMIN…

  6. @Murzyn, no ba. Mam konto na wiki i to chyba dłużej niż ty. Tylko mało edycji mam, bo nie mam na to czasu.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax