Przechodzenie przez Emilkę koło Centralnego. Da się

trzeba tylko znać przepisy.
Generalnie http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8520542,Przy_Centralnym_wlepiaja_mandaty__A_gdzie_pasy_.html

I teraz Ustawa Prawo o ruchu drogowym:

Art. 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Do najbliższego przejścia (podziemne jest zamknięte, bo jest remont) przy Kongresówce jest około 200m. Have fun.

8 myśli na temat “Przechodzenie przez Emilkę koło Centralnego. Da się

 1. @MZ, racja, z tą różnicą, że to nie jest droga dwujezdniowa, bo na środku jest wysepka, a zatem” przejścia traktuje się jako oddzielne”.

 2. Jednak przechodnie w tym miejscu powodują „utrudnienia w ruchu pojazdów”. Nie jestem z w-wy ale takie właśnie obrazki widziałem na filmikach. Szczególnie zorfanizowana grupka dzieci…

  PS. zorfanizowana, ciekawe słowo mi wyszło, chodziło oczywiście o zorganizowaną grupkę dzieci

 3. @sebick, bo głupie ludzie pchają się gdy samochody mają zielone. Jutro będę w okolicy to jeszcze sprawdzę jedną rzecz….

 4. no właśnie, jeśli ktoś zrobił przejście np 70 metrów od skrzyżowania, to mam pełne prawo ustępując pierwszeństwa pojazdom przejść na tym skrzyżowaniu tak? a co jeśli np jest skrzyżowanie na którym po 3 stronach są pasy a na 4 nie ma? czy mogę czwartą stroną przechodzić ustępując samochodom?

 5. @wojtekm, o takie rzeczy pytaj prawników, a nie informatyków. Ważna rzecz. Policjant daje się zagadać jeżeli na starcie wpadniesz na odpowiednie słownictwo typu artykuł/paragraf. Zazwyczaj zakończy się na upomnieniu o ile będziesz grzeczny.

 6. @Koziołek zgodnie z pkt. 5 i 8. wolno przechodzić tylko na przejściach dla pieszych.
  Punkt 8 mówi jedynie : „Jeżeli *przejście dla pieszych* wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne.”

  czyli:
  każde z obu przejść („wymalowanych” pasów na jednej i drugiej jezdni) to osobne przejścia w świetle prawa.

  a nie znaczy:

  jeżeli jest dwupasmówka i wyspa (bez „przejścia dla pieszych”) to: przechodzisz najpierw przez jedną jezdnię, a potem przez drugą i przepis o zakazie przechodzenie przez 2 dwujezdniówkę nie obowiązuje. To co napisałeś w komentarzu jest nadinterpretacją. W sumie przy takim rozumieniu nie było by sensu zakazywać przejścia przez drogę dwujezdniową. Skoro do przejścia przez jedną i drugą jezdnie stosuje się przepisy jak przy pojedynczej jezdni.

  PS. A tak zdrowo-rozsądkowo, niech ludzie sobie tamtędy chodzą, najwyżej ich rozjedzie samochód

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax