Dziś wieczorem będzie lekko i przyjemnie. Na początek link – inspiracja.
A teraz do rzeczy.

Jak wygląda przelew

W skrócie. Idziemy do banku wypisujemy druczek i nadajemy przelew. Może to być druczek papierowy, może być internetowy wsio ryba. Bank zbiera kilka takich przelewów i wysyła do KIR za pomocą wtyczki do ELIXIRa. KIR trzy razy dziennie wykonuje magię i inforamcja o przelewie trafia do banku odbiorcy i dalej na jego konto.

Kluczem w przelewach natychmiastowych jest ta magia, która dzieje się w KIR, a której nie ma żadna inna firma.

Małe info dla wszelkiej maści anarcholiberałów. KIR jest spółką akcyjną, prywatną, a jego akcje należą do kilku banków. KIR został powołany przez banki w celu prowadzenia rozliczeń pomiędzy uczestnikami systemu. Jeżeli masz kasę, koneksje i dobrych fachowców możesz spróbować sprzedać lepszą usługę.

Magia

I znowu w skrócie. KIR zbiera sobie informacje o przelewach, a następnie trzy razy dziennie wykonuje rozliczenie. Ogólnie rzecz ujmując polega to na wyliczeniu kto, komu i ile. Następnie do NBP jest przesyłana informacja o tym jak wygląda sprawa przepływu kasy pomiędzy bankami. NBP dokonuje rozrachunku, czyli fizycznie przeksięgowuje pieniądze pomiędzy bankami i odsyła informacje do KIR. Następnie banki otrzymują informacje jak w praktyce podzielić otrzymane pieniądze pomiędzy klientów.

Pułapka

Co jeżeli któryś z banków nie ma wystarczającej ilości gotówki na koncie w NBP? W tym momencie NBP podsyła do KIR informację o tym problemie oraz ile brakuje. W KIR zostaje uruchomiona specjalna procedura, w wyniku działania której część transakcji wysłanych przez bank zostaje odrzucona. Bank musi je przesłać ponownie jak będzie miał środki na ich realizację. To jak wybierane są transakcje jest dość skomplikowane i powstał o tym doktorat.
Pewną poboczną obserwacją jest metoda na wykończenie wspomnianego w tekście Blue Media. Wystarczy z kilku(nastu) kont w BRE wysłać do jakiegoś jednego banku duże przelewy. W pewnym momencie Blue Media nie będzie miało kasy w banku docelowym i będzie musiało w trybie nagłym albo wycofywać środki z BRE (tu ma sporą nadwyżkę) i przesyłać je SORBNETem do tego banku, albo zaciągać kredyt.

Przelew natychmiastowy – realizacja praktyczna

Jak widać problemem nie jest samo wykonanie przelewu i jego rozliczenie, co zapewnienie natychmiastowego rozrachunku. Najlepiej na poziomie NBP.

Trochę humoru

Na koniec FAQ.

tomanski:

Tak czytam i sie zastanawiam… Jak to mozliwe ze w Wielkiej Brytanii przelewy internetowe sa natychmiastowe, darmowe i naprawde dzialaja Nawet pomiedzy roznymi bankami
Przynajmniej w moim przypadku
Moze mi ktos to wytlumaczyc Dlaczego cos co jest mozliwe gdzies na swiecie musi byc taka wielka rzecza w polsce?

Odpowiedź. Ponieważ w GB jest inny system rozliczeń wewnętrznych. Brytyjczycy mają zupełnie inny system bankowy zarówno od strony prawnej jak i organizacyjnej.

mentatd_at_gmail

Teraz wydaje się, że kwestią czasu jest wprowadzenie rozliczania przelewów przez KIR online. Można w każdym razie liczyć na zwiększony nacisk banków na takie rozwiązanie. Jeszcze nie dziś i nie jutro, ale kto wie co będzie za rok 🙂
BluMedia oczywiście niech zarabiają do tego czasu i niech trzepią kokosy! W końcu to oni zapoczątkowali rewolucję na którą liczyłem od lat co najmniej 5.

Przelewy online już są. Usługa nazywa się PayByNet. Jeśli chodzi o przelewy natychmiastowe to KIR jest w trochę innej sytuacji niż Blue Media ponieważ musi operować na pieniądzach bankuów zgromadzonych w NBP, a nie na środkach własnych rozsianych po różnych bankach.