Dlaczego ustawe o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy wyrzucić do kosza… w całości

Na Polygamii pojawił się ciekawy tekst nt. aresztowania gościa za posiadanie przerobionej konsoli. Rzecz w tym, że on taka konsolę, używaną, kupił.
Jeżeli sięgniemy do Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i przeczytamy dzielnie artykuł 118 tejże ustawy:

Art. 118.
1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.
3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 118/1.
1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przy czym nas interesuje artykuł 118/1 (super metoda na nowelizację prawa bez wprowadzania zmian w numeracji – dodać indeks do numeru artykułu), który trafił do ustawy jako nowelizacja w 2000 AD.

Cóż on oznacza? Ano na zdrowy rozum oznacza on ni mniej ni więcej, że można każdego posadzić 🙂 Dziś w standardzie komputera jest „urządzenie lub komponent” służący do powielania – nagrywarka. Oczywiście bez specjalistycznego oprogramowania nie można skopiować zabezpieczonej płyty, ale nie róbmy se jaj… takie programy są dostępne od ręki w necie jako różnego typu zgrywajki do ISO.

Ustawodawca jak zawsze podąża zgodnie kierunkiem wyznaczanym przez duch czasu i duch maszyny, ale jak widać zwrot jest nieteges…

4 myśli na temat “Dlaczego ustawe o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy wyrzucić do kosza… w całości

 1. Primo – vide art. 8 kk, bo nie chce mi się teraz grzebać w prawie autorskim, czy tam jest jakiś zbiorczy przepis o nieumyślności. Jeśli nie jest napisane, że powołane czyny zabronione (wyczerpujące znamiona występku) można popełnić nieumyślnie to nieumyślne ich popełnienie nie stanowi przestępstwa. Zatem wybronienie kolesia to betka.

  Secundo – to jest jak najbardziej prawidłowy sposób numerowania dodanych, a właściwie wsadzonych pomiędzy stare, jednostek redakcyjnych aktów prawnych. Inaczej byś oszalał co chwila przesuwając numerację artykułów. Zobacz sobie choćby art. 479 z indeksem 78 k.p.c. To naprawdę nie jest takie głupie, na jakie za pierwszym razem wygląda…

 2. @Murzyn
  ad 2. ja to wiem, że to nie jest takie głupie. Szczególnie jak patrzę na aktualizowanie dokumentacji w fabryczce gdzie trzeba w Wordzie zmieniać linkowania za każdym razem.

  ad 1. to w takim przypadku pytanie dlaczego gościa ścigają i chcą skazać? Ja rozumiem, że prorok jak dupa od srania służy do stawiania zarzutów. Tyle tylko, że zaczynamy popadać w przesadyzm, bo czynem zabronionym, staje się posiadanie nowoczesnego kompa. Oczywiście można się bronić i tak dalej, ale:
  – i tak następuje przepadek narzędzia przestępstwa (jesteś w plecy nawet kilka tysięcy),
  – przepis jest tak skonstruowany by jak to mówią „chcąc uderzyć psa kij zawsze się znajdzie”.

  Później można gościa przeprosić i nawet coś tam zapłacić, ale co będzie stratny to jego. Szczególnie jeżeli idzie siedzieć „za firmę”.

 3. Ścigają bo nie wiedzą czy popełnił czyn umyślnie czy nieumyślnie i postępowanie ma to wyjaśnić. Taką mam nadzieję. A nie, że prorokowi się nudzi. Poza tym, nad czym niektórzy boleją, w naszym kpk przeważa zasada legalizmu a nie oportunizmu, więc ściga się wszystko, choćby to było pozbawione sensu.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax