O tym jak wybrać aerograf do zabawy z modelami napisani już wiele ja opiszę jak to wygląda od strony praktycznej.

Pytania na początek

Najważniejsze pytanie, które należy zadać na samym początku brzmi „po co nam aerograf”. Jeżeli planujemy wykorzystanie go jako tańszej alternatywy dla podkładów w sprayu to powinniśmy inaczej wybierać urządzenie niż w przypadku gdy chcemy malować detale.
Kolejne pytanie dotyczy oczywiście budżetu. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że wiele osób ma zarezerwowane pieniądze na zakupy, ale ze względu na pominięcie pierwszego pytania wydaje je w dziwny sposób.
Ostatnie to oczywiście czy mamy odpowiednio dużo miejsca na pracę z aerografem.

Rodzaje aerografów

W dużym uproszczeniu aerografy można podzielić ze względu na sposób pracy na:

  • jednofunkcyjne – proste w obsłudze działające w oparciu o logikę dwuwartościową – psika/nie psika. Jedynym regulowanym parametrem pracy jest ilość podawanej farby.
  • dwu-funkcyjne – trochę trudniejsze w obsłudze, ale poza ilością podawanej farby można też regulować ilość powietrza. Idealne do precyzyjnych prac (choć nie wszystkie).

ze względu na sposób mieszania farby z powietrzem:

  • mieszanie wewnętrzne – trudniejsze w czyszczeniu i konserwacji. Jednocześnie znacznie lepiej mieszają farbę i pozwalają na precyzyjną pracę.
  • mieszanie zewnętrzne – łatwe w czyszczeniu, ale nadają się tylko do malowania „wielkopowierzchniowego”.

i w końcu ze względu na sposób podawania farby:

  • grawitacyjne – czyli zbiorniczek jest u góry. Pozwalają wykorzystać całą farbę, ale nie można malować nimi „pod górkę”, czyli ustawiając aerograf poniżej malowanej powierzchni.
  • anty-grawitacyjne 😉 – podciśnieniowe – farba zasysana jest ze zbiorniczka. Można nimi malować pod dowolnym kątem, ale jak jesteś sknera to będziesz żałował farby, która zostaje na dnie zbiornika.
  • boczne – łączy w sobie cechy powyższych. Farba jest podawana grawitacyjnie, ale można obracać zbiornikiem tak by nigdy nie wylać farby.

Co, jak i za ile?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na to do czego chcemy wykorzystać aerograf czas najwyższy podjąć decyzję co do modelu. Jeżeli chcemy tylko malować duże powierzchnie to można kupić najprostszy jednofunkcyjny aerograf z mieszaniem zewnętrznym i podawaniem podciśnieniowym. Koszt? Udało mi się znaleźć aerograf za 42 PLN, są też takie za 400PLN. IMO wydawanie więcej niż 80PLN na tego typu urządzenie jest fanaberią. No chyba, że masz zamiar malować naprawdę duże powierzchnie. Wtedy zafunduj sobie porządny sprzęt.
Jeżeli chcesz malować drobne detale, linie przejścia, względnie kamuflaż „w spaghetti” to najlepszym rozwiązaniem jest aerograf dwu-funkcyjny z mieszaniem wewnętrznym i koniecznie z możliwością wymiany dyszy. Koszty? Od około 100 PLN do… hm… najdroższe jakie widziałem kosztowały prawie 2k USD.

Aerograf uniwersalny

Istnieją takie. Tańsze wersje aerografów precyzyjnych. Względnie należy zakupić kilka różnych dysz. Oczywiście można wyposażyć się w kilka aerografów przeznaczonych do różnych zadań.

Zakupy dodatkowe

Oczywiście kompresor. Najprostsze kosztują około 140PLN. Za 300 PLN mamy już duży wybór różnego rodzaju kompresorów.
Następny zakup to dodatkowe wężyki, zawory, redukcje i zbiorniki wyrównawcze. Ceny od 20 do około 40 PLN.
Na koniec podstawa cena od 30 do 100PLN za podstawkę na 6 aerografów z modułem rozdzielenia powietrza.

Miejsce

W ostatnim punkcie poruszymy sprawę miejsca do malowania. Czasami nasze biurko czy warsztat znajduje się w takim miejscu, że próba malowania aerografem może zakończyć się źle dla okolicznych ścian i mebli. W takim wypadku warto pójść do najbliższego marketu budowlanego i kupić zwykłą plastikową skrzynię. Wyłożyć ją folią i dorobić proste oświetlenie. Kabina malarska gotowa.

Podsumowanie

Kupując aerograf znacznie ważniejsza sprawą niż posiadany budżet jest przemyślany wybór modelu. Na koniec zapraszam do zapoznania się z filmikiem autorstwa Mortimera (aero z filmiku kosztuje około 200USD).

</param></param></param>