Kwota wolna od podatku mit 3091PLN

Drugi wpis z serii. Czekam na rozliczenie roku od księgowej i jak je dostanę będzie wpis o moich pomysłach na podatki w PL.

Dziś jednak trochę inny temat. Mamy oto w Polsce kwotę zmniejszającą podatek. Jet to 556,02PLN roczni i jeżeli przyjmiemy najprostszy sposób przeliczenia kwota wolna od podatku wynosi tytułowe 3091PLN…. jest tu jednak pewien haczyk.

Kwota ta to dochód, który jest uzyskany np. z wynajmu, z inwestycji finansowych itp. W praktyce jeżeli pracujemy na UoP lub innej umowie, która wymaga odprowadzania składek na ZUS i NFZ to kwota wolna rośnie do 9072PLN. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że podatek w Polsce jest naliczany w dość specyficzny sposób. Od dochodów odejmujemy zryczałtowane koszty (111PLN bodajże) otrzymując podstawę opodatkowania. Od niej odliczamy składkę na ZUS. Teraz mamy już kwotę, od której liczymy podatek po czym od podatku odejmujemy część składki na NFZ i kwotę zmniejszającą. Po drodze są jeszcze ulgi i odliczenia, które zmniejszają podatek albo podstawę. W przypadku pracy twórczej na etacie możemy jeszcze dodatkowo mieć możliwość uzyskania 50% kosztów z praw autorskich. W efekcie kwota wolna będzie dość szybko rosła.

Teraz zastanówmy się jakiego rodzaju pracę i na jakiej umowie wykonują osoby biedne. Jeżeli pominiemy patologię związaną z zatrudnianiem na czarno to większość z nich wykonuje pracę na podstawie oskładkowanej umowy. I to ona jest głównym składnikiem ich dochodów, a nie np. inwestycje giełdowe czy wynajem mieszkania. Zatem efektywnie kwota wolna od podatku dla osób najbiedniejszych jest znacznie większa niż te 3091PLN.

5 myśli na temat “Kwota wolna od podatku mit 3091PLN

  1. bardzo fajnie, tylko Twoje wyliczenia biorą w łeb, jeśli przyjmiesz, że ZUS i NFZ to też podatki, albo parapodatki. Dla osoby biednej liczy się to jaką cześć brutto dostanie na rękę.

  2. Ja wiem, że wielu ludziom marzy się likwidacja ZUS, ale np. moi dziadkowie jeszcze żyją i otrzymują emeryturę właśnie z ZUS. Państwo ma na chwilę obecną zobowiązania emerytalne i dopiero nasze pokolenie będzie mogło mówić o likwidacji ZUS jak przejdzie na emeryturę.

  3. Ale tu nie chodzi o to, czy jesteś za likwidacją ZUS, czy przeciw.
    Jeśli ZUS I NFZ potraktujesz jako podatki celowe to osoba zarabiająca tą Twoją kwotę wolną: 9072PLN rocznie czyli 756PLN faktycznie zapłaci 0 na PIT, ale co z tego, jeśli płaci za ubezpieczenia społeczne i miesięcznie dostanie 601 na rękę czyli zapłaci od tego 155 „podatku”. Mało tego będziesz płacił na ZUS już od pierwszej złotówki.
    W UK masz rocznie 8k GBP bez podatku i składek na ubezpieczenia. Prawdziwe 0% 🙂

    Tak się czasem zastanawiam dlaczego to nasze pokolenie ma chcieć likwidacji ZUS i to my mamy ponieść ciężar obietnic danych naszym rodzicom i dziadkom, w które to oni naiwnie uwierzyli? Nie sądzisz, że to, że my dostaniemy po 1kPLN a oni teraz z analogicznymi zarobkami biorą po 5k jest trochę nie fair? A może zrzućmy ten dług na przyszłe pokolenie, i niech to oni się martwią?

  4. Uważam, że minimalna krajowa winna być wolna od podatku. Jest tak niska, że nijak da się wyżyć. Tylko czekać, aż taka ustawa wejdzie.

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax