Sezon na przetwory zakończony, czyli wspomnienie po Confiturze 2017

Jak już wcześniej pisałem w tym roku na Confiturę pojechałem jako prelegent. Mam nadzieję, że moja prezentacja się spodobała. A teraz kilka słów o prezentacjach innych 🙂

Keep IT clean: mid-sized building blocks and hexagonal architecture in real life – Jakub Nabrdalik

Świetna prezentacja poświęcona temu, jak wykorzystać widoczność pakietową do modularyzacji swojego kodu. Modyfikator domyślny jest zazwyczaj kiepsko rozumiany przez programistów. W tej prezentacji Kuba, pokazał, dlaczego domyślny modyfikator w javie działa tak, a nie inaczej. Całość dopełniały przykłady z istniejącego kodu 🙂

A Hitchhiker’s Guide to the Functional Exception Handling in Java – Grzegorz Piwowarek

Grzesiek zna się na Javaslangu/Vavr i było to widać. Prezentacja była fajnie skonstruowana, a temat, obsługa wyjątków w „funkcyjny” sposób, bardzo ciekawy. W praktyce przeszliśmy przez kilka kontenerów w rodzaju Either czy Try. Był też Optional w wersji z vavr. Bardzo fajna prezentacja, a jeżeli miałbym się czegoś doczepić, to oznaczenie jej jako zaawansowanej. Podstawy to, to nie były, ale jakaś magia też nie.

DDD: Q&A – czyli co gryzie świadomego programistę/programistkę – Sławomir Sobótka

Na prezentacjach Sławka zawsze jest wesoło. Tak też było i tym razem. Choć sobie obiecałem, że nie będę się śmiał, to żarty jednak doprowadziły mnie do pionu. Sławek opowiedział o pewnych „najczęściej spotykanych pytaniach”, które trafiają jego i „jego komandosów”, gdy współpracują z klientami. Bardzo dobrze się tego słuchało. DDD jest dość skomplikowanym zagadnieniem i nic dziwnego, że ludzie ciągle zadają pytania o te same rzeczy.

3 kroki do TDD – Michał Lewandowski

Nie javowo, ale ogólnie. Bardzo dobrze opowiedziana historia, wspólna historia, programisty, który ewoluuje w zakresie TDD. Ciekawa forma, bo podział na rozdziały, który był jednocześnie taki „audiobookowy” świetnie się sprawdził. Bardzo podobała mi się sama prezentacja, ale najlepsze było podsumowanie, które odczarowało TDD.

——
Teraz był obiad, a potem moja prezentacja. Chyba wyszło OK?
——

Secure your Docker containers – Krzysztof Miksa

Trochę się zawiodłem. Z 40 minut ponad 20 to był Q&A, który trochę nie uciągnął prezentacji. Jednocześnie było tam kilka rzeczy, które zapewne włączę do programu kursu Dockera, który przygotowujemy w fabryczce.

Plantacje programistów – kolonializm XXI wieku – Wojciech Seliga

Prezentacja ta dostanie swój osobny post. Tu tylko w dużym skrócie – po raz pierwszy zgadzam się z większością tego co mówił Wojtek.

Spoina

Twoja baza JPudelka została zaktualizowana 🙂

5 myśli na temat “Sezon na przetwory zakończony, czyli wspomnienie po Confiturze 2017

  1. Hej, dzięki za miłe słowa 🙂
    Prezentację oznaczyłem jako zaawansowaną głównie dlatego, że to był pierwszy następny poziom do wyboru po „podstawowym” a po ostatniej prezentacji dostałem feedback, że ludzie nie nadążali.

  2. @pivovarit, a widzisz… Dla mnie lekcja na przyszłość, że poziomy jakich używamy do określenia znajomości języków obcych jednak mają sens. Podział na trzy jest mylący.

  3. IMO zabrakło jednego poziomu gradacji – jakiegoś odpowiednika „Intermediate”. Z tego, co pamiętam, do wyboru był jeszcze „master”, ale chyba w końcu nie było ani jednej prezentacji przyporządkowanej do tej grupy 😀

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax