Co prawda do świąt jeszcze chwila, ale warto pomyśleć już o prezentach. Tomash u siebie na blogasku wrzucił notkę o prezentach „od nerda”. Ogólnie bardzo fajny wybór, ale brakowało mi kilku rzeczy. W toku dyskusji na twarzoksiążce i hasła, że „mi brakuje” padło „to dodaj, masz własnego blogaska”. Zatem niech się stanie.

Metodologia podziału

U mnie będzie po mojemu. Prezenty pogrupowałem, biorąc pod uwagę wiek i zaawansowanie techniczne obdarowanego. Podział taki pozwala na sensowniejszy dobór prezentu. Inaczej będziemy traktować nastolatka, który jest „oblatany w technologiach”, co zazwyczaj oznacza, że potrafi wysłać filmik na socjale. Inaczej ciocię emerytkę, która przez ostatnie 10 lat „przyzwyczajała się” do obsługi smartfonu. Poza biegłością w posługiwaniu się technologiami, ważnym czynnikiem są też możliwości poznawcze. Skomplikowane gadżety czy rzeczy wymagające uwagi i zaangażowania są raczej źródłem kłopotów.

Ogólne zasady wyboru prezentów

Trochę tomash już o tym pisał. Trochę było też w dyskusji na fejsiku. Tutaj podsumuję we w miarę zwięzły sposób:

 • Unikaj prezentów spersonalizowanych – nigdy nie wiesz, czy dobrze trafiłeś. Fajnie, jeżeli byłaby możliwość zwrotu. Grawerunek czy własne zdjęcie na obudowie może to znacząco utrudnić, o ile nie uniemożliwić.
 • Nie kupuj abonamentów, które są przywiązane do jednego emaila bez możliwości zmiany. To jest prezent dla kogoś, a nie dla ciebie. Dodatkowe konto email przeznaczone tylko dla danej usługi nie jest fajnym prezentem. To samo dotyczy metod płatności, choć te zazwyczaj bardzo łatwo zmienić.
 • Pomyśl o obdarowanym jak przy „zwykłych” prezentach. Ludzie mają swoje preferencje co do estetyki. Kupowanie różowego powerbanku zadeklarowanemu blackmetalowcowi może być problematyczne.
 • Pytaj. Szczególnie dorosłych, bo oni już nie wierzą w Mikołaja. Czasami lepiej zapytać niż później sprawić komuś przykrość lub kłopot.
 • Pamiętaj, żeby pomóc obdarowanemu w instalacji i zaznajomieniu się z gadżetem. To ty jesteś ten od technologii.

To lecimy z listą

Prezent dla każdego niezależnie od wieku

Tutaj będą prezenty, które pasują praktycznie każdemu, poza najmłodszymi. Oni dostaną osobną kategorię.

 • Pióro cyfrowe – dobrej jakości pióro cyfrowe, które będzie działać z prawie wszystkimi typami ekranów dotykowych. Nadal większość ludzi sprawniej posługuje się pismem odręcznym niż klawiaturą. Wraz z aplikacjami, to robienia odręcznych notatek i OCRem to będzie świetny zamiennik tradycyjnego długopisu.
 • Lampa warsztatowa o neutralnej barwie światła. Taki prezent raczej do miejsca pracy, ale daje dużą poprawę jakości życia. Ludzie nadal nie zwracają uwagi na to, w jakim oświetleniu przebywają.

Dla osób starszych

Powiedzmy dla babć, rodziców, cioć i wujków, którzy osiągnęli wiek okołoemerytalny. Pamiętaj, że w tej grupie jest największa różnica w biegłości technologicznej.

 • Cyfrowa ramka na zdjęcia. Najbardziej oklepane i raczej dla osób, które nie są biegłe w technologiach. Pamiętaj o wgraniu zdjęć.
 • Smartwatch „dla seniora”. Zegarek ze sportowym zestawem czujników (ciśnienie, tętno, ekg), który zamiast segmentów na stravie pozwala na skonfigurowanie alarmu dla rodziny i ma czujnik upadku.

Dla dorosłych

Twoi znajomi, którzy podejrzewali, że jesteś normalny, nabiorą pewności, że się mylili.

 • Pendrive z funkcją szyfrowania zawartości. Z dedykacją dla prawników, lekarzy i innych, którzy potrzebują czasami przenieść dokumenty w bezpieczny sposób. Koniecznie wytłumacz zasadę działania takiego ustrojstwa.
 • Zestaw do czyszczenia elektroniki. Dobrej jakości multitool pozwalający zrobić kanapkę z okruszków zgromadzonych w klawiaturze i miodku zebranego ze słuchawek dousznych. Razem z setką sanctus spiritus izopropanolowy obdarowany będzie mógł przyrządzić wigilijną wieczerzę.
 • Cyfrowy „judasz”. Mała rzecz, a bardzo ułatwia życie. Fajnie dobrać model z możliwością zapisu na karcie microSD i stałym podłączeniem do prądu. Tutaj jednak należy koniecznie skonsultować się z obdarowanym, a i instalacja może wymagać profesjonalnego wsparcia (w przypadku stałego podłączenia do prądu).

Dla pełnoletnich nastolatków i młodzieży starszej

Ci ludzie teoretycznie powinni być bardziej oblatani w nowinkach niż ty… ale zazwyczaj nie są.

 • Portfel z zabezpieczeniem RFID i trackerem. Koniecznie skonfigurujcie tracker dla tej osoby. To jest taki głupi wiek, że można robić zakłady, co się szybciej zgubi, portfel czy cnotę.
 • Gumy do ćwiczeń dłoni/powerball. Podziękują ci za 10-15 lat, jak ich znajomi będą przygotowywać się do operacji związanych z trwałym uszkodzeniem nadgarstków od pracy na klawiaturze.

Dla dzieciarni w wieku przedszkolno-szkolno-licealnym

Tutaj KONIECZNIE porozmawiaj z rodzicami.

 • Zestaw rozszerzający Lego Technics. Coś, co pozwoli tknąć życie w statyczny model za pomocą silników i prądu. Ustal z rodzicami obdarowanego, co dokładnie za zestaw ma.
 • Zestaw do budowy robota. Tylko nie jakiś chiński szmelc. Można dostać zestawy, które dostarczane są z arduino i można je oprogramować. Prezent raczej dla starszych dzieci.
 • Czytnik ebooków. Pierwszy w życiu zapewne. Jak gówniak już siedzi w tym ekranie, to niech robi coś pożytecznego.

Dla najmłodszych

Nie. Po prostu nie. Małym dzieciom nie dajemy elektroniki. Jak już nie lubisz rodziców takiego gzuba, to podaruj mu elektroniczną perkusję. I patrz na przerażone miny rodziców.

To by było na tyle. I jeszcze raz, wybierając prezent pomyśl o obdarowanym, żeby nie było potem głupich problemów.