RealizmWJavieNieUłatwiaPisaniaAniRozumieniaKoduStworzonegoPrzezInnychProgramistów – czyli Lew Tołstoj się przekwalifikował

W poprzednim wpisie omówiłem, krótko, bo krótko, problem skracania nazw w kodzie. Dziś poruszę problem zbyt długich nazw. One też nie są dobre.

Co oznacza „nazwa opisowa”?

No właśnie… Czy pojęcie to oznacza nazwę, która jest długa, precyzyjna i w najmniejszych szczegółach oddająca co dzieje się w środku? A może nazwa opisowa niesie ze sobą pewien „ładunek emocjonalny”, który pozwala na wczucie się w kod? Był sobie taki nurt w literaturze. co nazywał się RealizmW. Jednym z jego najwybitniejszych przedstawicieli był Lew TołstojW. I większość z nas zapamiętała go jako autora długich, bardzo szczegółowych opisów.

Obserwacja

Im bliżej technicznych aspektów projektu, tym bardziej rozwlekłe są nazwy. Jest to oczywiste przeciwieństwo problemu z poprzedniego wpisu. Być może ma ono źródło w „nie jesteśmy humanistami” i brakach w umiejętnościach językowych? Z drugiej strony płodzenie takich potworków.

Podsumowanie

Na dziś tyle. Zostawiam was z problemem nazywania różnych elementów w kodzie i szukania tego złotego środka pomiędzy nazwami zbyt krótkimi i zbyt długimi. Jako „zadanie domowe” możecie spróbować wypisać sobie trzy dobre i trzy złe cechy nazw popularnych algorytmów jak Quick Sort, A*, Sidewinder.

Jedna myśl na temat “RealizmWJavieNieUłatwiaPisaniaAniRozumieniaKoduStworzonegoPrzezInnychProgramistów – czyli Lew Tołstoj się przekwalifikował

  1. Zauważyłem, że często zbyt skomplikowane nazwy świadczą o tym, że kontekst nie został rozdzielony. Wielokrotnie programista woli dopisać metodę w istniejącej klasie z bardziej skomplikowaną nazwą niż stworzyć zupełnie nową klasę(z bardziej specyficzna odpowiedzialnością) za którą będzie się czuł odpowiedzialny.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax