Alt+7 Aby umowa była ważna, musi mieć formę pisemną
I myk z zaskoczenia. Dziś o tym jak podpisać umowę… bo prawnicy to lubią komplikować życie :D
Ostatnio skończyliśmy na tym, że majątkowe prawa autorskie to prawo do rozporządzania programem komputerowym na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Aby taka umowa była ważna, musi mieć formę pisemną - i tą formą pisemną zajmiemy się dzisiaj.
Co to w ogóle znaczy, że umowa musi mieć formę pisemną?
Forma pisemna oznacza, że dokument musi mieć formę papierową i zostać podpisany odręcznie. Umowa może też zostać podpisana elektronicznie pod warunkiem, że będzie to kwalifikowany podpis elektroniczny (ten z certyfikatem).
Wysłanie skanu podpisanej umowy nie spełnia warunku formy pisemnej - skan oczywiście można wysłać, ale ponadto należy wysłać również papierową wersję dokumentu podpisanego odręcznie. Pamiętajcie przy tym o odpowiedniej ilości egzemplarzy (są wskazywane na końcu umowy), żebyście też mieli swoją umowę z podpisami wszystkich stron (a nie tylko ze swoim).
Wszelkie zmiany umowy (aneksy) również muszą mieć formę pisemną.
A jak nie ma formy pisemnej, to co?
Zgodnie z art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli nie dopilnujecie formy pisemnej, albo uznacie, że jej nie potrzebujecie, bo przecież ufacie drugiej stronie, to konsekwencje poczujecie, gdy dojdzie do jakiegoś sporu. Pamiętajcie, że wszystkie umowy pisze się w czasie pokoju na wypadek wojny ;) Jeżeli będziecie chcieli zmienić jakieś warunki umowy (np. wynagrodzenie), a druga strona nie będzie chciała Wam pójść na rękę, to wtedy może posłużyć się argumentem, że umowa nie została zawarta w formie pisemnej, więc umowa jest nieważna (lub aneks jest nieważny, jeżeli to aneks nie został podpisany w prawidłowej formie).
Jakie są konsekwencje tego, że umowa jest nieważna?
Jeżeli jedna ze stron wykonała swoje obowiązki wynikające z umowy, to może żądać zwrotu swojego świadczenia. Na przykład: jeżeli kontrahent zapłacił Wam za przeniesienie na niego majątkowych praw autorskich do programu komputerowego, ale umowa okazała się nieważna, to może żądać zwrotu wynagrodzenia, które zapłacił z tego tytułu. Wy natomiast możecie w takiej sytuacji żądać zapłaty za bezumowne korzystanie programu komputerowego.
Jeżeli zachowaliście formę pisemną dla umowy, a dla aneksu nie - to nieważny jest tylko aneks. Jeżeli nie zachowaliście formy pisemnej dla umowy, a aneks zawarliście w formie pisemnej - to oba dokumenty są nieważne (nie może być ważnego aneksu do nieważnej umowy, bo jej po prostu nie ma).
r. pr. Joanna Kuczyńska